Złote Imperium część IX: Co kształtuje cenę złota?
Świat Internetu daje nam możliwość pozyskiwania informacji o różnych produktach i ich cenach. Często przed większym zakupem śledzimy strony internetowe różnych oferentów i przeglądamy dostępne propozycje. Porównujemy oferty i staramy się wybrać najlepszą dla nas. Tak samo bywa na rynku złota. Czasami te same ilości złota mają różne ceny. Wiele osób zastanawia się, skąd biorą się takie różnice i co ma na nie wpływ.
Koszty operacyjne
Na cenę złota składają się koszty kopalni, rafinacji, produkcji, dystrybucji i samoistnej wartości kruszcu. Długość tego łańcucha i ilość pośredników znacząco wpływa na cenę złota.
Jednakże zdarza się, że kopalnia jest jednocześnie rafinerią lub rafineria jest jednocześnie mennicą i do tego posiada własną sieć dystrybucyjną. Koszty operacyjne mają realny wpływ na cenę złota i wiele firm z branży potrafi je obniżać. Jakkolwiek warto pamiętać, że rafinerie, mennice lub dystrybutorzy nie kupują złota po cenach londyńskich.
Wskaźnik kosztów uzyskania złota
Od kilku lat kopanie złota informują o swoich kosztach uzyskania złota. Koszty te przeliczane są na podstawie międzynarodowego wskaźnika, opracowanego przez Światową Radę Złota. Jedne kopalnie wydobywają jedną uncję czystego złota za 300$, inne zaś za 600$ i ma na to wpływ wiele czynników. Na cenę złota wpływ ma chociażby usytuowanie kopalni lub ilość kruszcu w rudzie.
Informowanie o kosztach uzyskania złota jest bardzo ważne z punktu widzenia „atrakcyjności” przedsiębiorstwa. Kopalnie złota mają swoich inwestorów, sprzedają swoje akcje i są notowane na giełdach. Im niższe koszty, tym lepsza pozycja kopalni na światowym rynku. Pozwala to znaleźć nowych inwestorów, zainteresowanych niższymi cenami.
Poza kosztami uzyskania złota, kopalnie ponoszą również koszty inicjacji przedsięwzięcia. Wydobywanie przez kopalnie złota w nowym miejscu wiąże się z przeprowadzeniem wielu odwiertów i badań, przygotowaniem infrastruktury, a wcześniej uzyskaniem pozwoleń. Często z otwarciem nowej kopalni wiążą się również koszty społeczne. W ostateczności można wskazać, że wszystkie te działania generują jednorazowe koszty, które również mają wpływ na cenę złota.
CDN...
Od Redakcji
Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.