Złote Imperium część X: Sztabki złota w które warto inwestować

Zapewne nie raz zastanawialiście się, które sztabki złota najlepiej nabyć? Czy są sztabki, które są bardziej prestiżowe? Czy jest tak samo jak z monetami, że ich pochodzenie ma znaczenie? Oczywiście pochodzenie złota z renomowanej mennicy może być wartością dodaną. Ale nie należy podchodzić do sztabek złota, tak samo jak do monet bulionowych. Warto pamiętać, że w przypadku monet występuje dodatkowa wartość kolekcjonerska, co w przypadku sztabek jest rzadko spotykane.

Sztabki akredytowane przez giełdę

Można powiedzieć, że sztabki złota oferowane na rynku przez firmy akredytowane przez londyńską giełdę są bardziej prestiżowe.

Już samo dostanie się na giełdę wymaga spełnienia wielu rygorystycznych wytycznych pod względem finansowym i technologicznym. Przez to jakość pozyskania kruszcu może być większa. Natomiast samo złoto nie różni się niczym od złota oferowanego przez mennice spoza londyńskiego okręgu. To prawda, że firmy działające na giełdzie mają większą popularność i przez to renomę, ale nie ma to generalnie wpływu na to jak inwestujemy.

Popularne sztabki złota w Polsce

W Polsce można zauważyć, że sztabki złota renomowanych firm cieszą się dużą popularnością. Mowa tu chociażby o takich firmach jak Valcambi, Umicorn, C.Hafner czy Heraeus. Ale równie popularna jest Mennica Polska, która nie jest wpisana na londyńską giełdę. A warto wskazać, że Mennica Polska cieszy się ogromnym zaufaniem i prestiżem, także poza granicami naszego kraju.

W Polsce popularne i najbardziej dostępne są sztabki złota o gramaturze: 1g, 2g, 5g, 10g, 20g, 50g. Na rynku złota możemy dostrzec popularną zależność, że im więcej złota kupimy jednorazowo, tym lepszą otrzymamy cenę za 1 gram złota. Warto też wskazać, że cena najmniejszych gramatur sztabek zawsze będzie większa, z powodu na wymagający proces tłoczenia.

Na co zwrócić uwagę kupując sztabki

Przed zakupem złota warto przeanalizować kiedy i gdzie będziemy chcieli je sprzedać. Nabywając sztabki, warto prześwietlić lokalny rynek, bo podejrzewamy, że właśnie tu będziecie chcieli je odsprzedać.

W Polsce małą popularnością cieszą się sztabki firm pochodzących z Azji, Rosji czy Bliskiego Wschodu, nawet jeśli firmy te mają akredytacje giełdową. Szybciej na rynku zostanie sprzedana rodzima sztabka pochodząca z Mennicy Polskiej, niż sztabka z Indonezji. Zapewne inne wybory będą na rynku niemieckim, amerykańskim czy chińskim. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na opakowanie. I tu ważna wskazówka, aby nie niszczyć i nie otwierać sztabek z fabrycznego opakowania, gdyż może to obniżyć ich wartość.

CDN...

Od Redakcji

Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ