Złote Imperium część IV: Dlaczego banki kupują złoto?
Choć banki oficjalnie nie uznają złota jako pieniądza, to jednak kupują je. I to kupują coraz więcej. Złoto nigdy nie odeszło w odstawkę, zmienił się tylko właściciel. Dawniej posiadaczami tego kruszcu byli obywatele, natomiast na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci głównym posiadaczem złota stały się banki.
Banki zwiększają swoje rezerwy
Gdyby banki i eksperci inwestycyjni doszli do wniosku, że na złocie nie można zarobić to by tego złota nie kupowali. A od 2008 roku możemy zaobserwować ciekawe zachowanie na rynku złota.
Banki zaprzestały sprzedaży złota i duża część z nich zwiększa swoje rezerwy. Co więcej, banki dokonują repatriacji. Zwożą swoje złoto do kraju z największych skarbców świata, które do tej pory przechowywały to złoto. Łączne rezerwy banków centralnych zaczynają wzrastać, co pokazuje, że banki zaczęły oszczędzać i kumulować królewski metal.
Od kiedy banki zaczęły kupować złoto?
Do 2007 roku wśród banków centralnych górowała tendencja schodzenia z posiadanych rezerw złota. Jednak wielki kryzys „kredytów hipotecznych”, który pojawił się na rynku amerykańskim w 2008 roku, okazał się niszczący dla wielu instytucji finansowych.
Wtedy to duże banki, fundusze inwestycyjne i inne podmioty związane z finansami stanęły na krawędzi bankructwa i przestały być wypłacalne. Rząd Stanów Zjednoczonych, aby ratować gospodarkę postanowił dodrukować papierowe pieniądze. Od tej chwili możemy obserwować stały wzrost podaży gotówki na rynku amerykańskim. Tak duża perturbacja na rynku finansowym Stanów Zjednoczonych miała wpływ na globalny rynek oraz na wiele aspektów życia codziennego. Oczywiście podaż pieniądza spowodowała znaczną reakcją ceny złota. I ceny te poszybowały w górę, osiągając w 2011 roku niespotykane dotąd wyniki tj. ok 1.850 USD za uncję. Ten spektakularny wzrost obrazuje wykres poniżej.
Cena złota nigdy już nie spadła do poziomu sprzed 2008 roku
Ktoś może powiedzieć, że owszem cena złota w 2011 roku niesamowicie wzrosła, ale następnie w 2015 roku spadła do poziomu ok. 1.050 USD za uncję.
I jest to prawda. Jednak porównując ceny złota sprzed kryzysu - dla przykładu dajmy cenę z 2002 roku, która wynosiła 300 USD za uncję, ceny złota nigdy nie spadły do takich wielkości. Od tamtego czasu możemy obserwować, że banki centralne nabywają złoto. Są to najczęściej banki krajów takich jak: Rosja, Chiny, Kazachstan, Indie, Meksyk, Irak, Korea Południowa, Tajlandia, Filipiny oraz Polska.
CDN...
Od Redakcji
Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.