Złote Imperium część VII: Bulionowe monety z 22-karatowego złota

Na rynku dostępnych jest wiele bulionowych złotych monet i możemy zadawać sobie wiele pytań, która z nich jest najlepsza i którą warto kupić? W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić te najciekawsze i odpowiedzieć na powyższe pytania.

Złote monety bulionowe bite są na całym świecie. Jednakże do najpopularniejszych i najbardziej cenionych można zaliczyć kilka z nich. Różnią się one między sobą miejscem pochodzenia, historią powstania, barwą złota, stopem złota z innymi metalami i wagą. Poniżej prezentujemy dwie monety wykonane z 22-karatowego złota, które w naszej ocenie są najciekawsze w tej grupie monet.

Inwestycyjny prekursor Krugerrand

Jedną z najbardziej renomowanych monet, jest Krugerrand pochodzący z południowej Afryki. Moneta bita jest od 1967 roku i jest swoistym pionierem wśród monet bulionowych. Jej nazwa pochodzi od prezydenta Republiki Południowoafrykańskiej Paula Krugera. Był on politykiem, bursko-niemieckiego pochodzenia, a jego prezydentura przypadła na lata 80 i 90 XIX wieku. Na rewersie monety widnieje antylopa będąca symbolem południowej Afryki, a na awersie popiersie Paula Krugera.

Monety wykonane są z 22-katarowego złota z domieszką miedzi wynoszącą 8,333%. Dlatego też waga monety jest większa, niż waga zawartego w niej czystego złota.

Dodatek miedzi ma na celu zwiększenie twardości monety oraz zabezpieczenie jej przed nadmiernym ścieraniem. A jako ciekawostkę można wskazać, że kolorystyka tych monet, może różnić się w poszczególnych rocznikach. Ma to związek z pojawiającymi się w stopie śladowymi ilościami pierwiastków. Krugerrandy dostępne są w różnych wielkościach. Początkowo zawierały jedną uncję trojańską czystego złota, a obecnie dostępne są również monety o wartości nominalnej 1/2, 1/4 i 1/10 uncji złota. Historia Krugerranda jest ciekawa i burzliwa zarazem za względu na czasy apartheidu, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nią.

Amerykański orzeł

Drugą prezentowaną monetą jest amerykański orzeł emitowany od 1986 roku. American Gold Eagle bita jest z 22-karatowego złota z dodatkowym stopem srebra i miedzi. Moneta zawiera 91,67% złota, 5,33% miedzi i 3% srebra. Skład stopu czyni ją odporniejszą na zarysowania i bardziej błyszczącą. Oferowana jest w nominałach 1/10, 1/4, 1/2 i 1 oz.

Awers monety przedstawia postać kobiety symbolizującej „wolność”- tak ważnej w kulturze USA. Kobieta w dłoniach trzyma pochodnię i gałązkę oliwną, a u jej stóp prezentowany jest budynek kongresu amerykańskiego. Natomiast rewers monety przedstawia orły. Jeden z nich unosi się nad gniazdem, w którym siedzi drugi orzeł i ich młode. Jako ciekawostkę warto dodać, że awers wykorzystany był również w monecie bitej w Stanach Zjednoczonych w latach 1907-1933.

Moneta jest bardzo popularna i prestiżowa w Stanach Zjednoczonych, natomiast już mniej w Europie. Jednakże przez specjalistów uważana jest, za jedna z piękniejszych monet bulionowych.

W kolejnym artykule zapraszamy na przegląd najpopularniejszych monet z czystego złota.

CDN...

Od Redakcji

Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ