Złote Imperium część VIII: Bulionowe monety z 24-karatowego złota

W poprzednim artykule zaprezentowaliśmy dwie najsłynniejsze monety wykonane z 22-karatowego złota. Odsyłamy do tamtego artykułu ponieważ z omawianymi monetami związane są ciekawe historie. Dzisiaj przedstawimy najciekawsze monety bulionowe wykonane z czystego złota.

Kanadyjski liść klonowy

Maple Leaf to moneta bulionowa, pochodząca z Kanady. Liść klonowy powstał w 1979 roku i produkowany jest z czystego 24-karatowego złota.

Od początku emisji na awersie monety znajduje się popiersie królowej Elżbiety II. Jednakże podobizna ta była kilka razy aktualizowana, ze względu na zmieniający się wiek monarchini. Na rewersie znajduje się narodowy symbol Kanadyjczyków, czyli liść klonowy.

Złote monety bite w latach 1979 i 1982 mają próbę w klubie 999. Jednakże od listopada 1982 roku próba ta określana jest na poziomie 9999 i nazywana jest cztero-dziewiątkową. Kilka lat temu kanadyjska mennica wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia w postaci laserowego grawera.

Liść Klonowy, zyskał jako pierwsza moneta wielką popularność i powszechną dostępność na świecie. A stało się tak, ze względu na bojkot ekonomiczny RPA, który odbił się na dostępności Krugerranda. Dla przykładu można wskazać, że moneta ta bita jest z największej liczby kruszców tj. ze złota, srebra, palladu i platyny.

Australijski kangur

Kolejna moneta bulionowa to australijski kangur - choć początkowo jego rewers związany był ze złotymi samorodkami. Moneta Australian Gold Nugget pojawiła się w 1986 roku i przez pierwsze cztery lata była bita z wizerunkiem największych znalezionych w Australii bryłek złota.

Od 1989 roku na rewersie pojawia się kangur, jako narodowy symbol kontynentu. Na awersie, tak jak w przypadku kanadyjskiego klonowego liścia, widnieje popiersie królowej Elżbiety II. Jako ciekawostkę można wskazać, że wizerunek kangura zmienia się co roku. Dzięki temu wartość kolekcjonerska monety, jest znacznie większa niż innych monet bulionowych. Monety bite są z 24-karatowego złota i zawierają od 1/20 uncji trojańskiej do nawet 1 kg czystego złota.

Natomiast australijska mennica może poszczycić się pobiciem rekordu emisji największej monety świata. To złoty kangur o wadze jednej tony i nominalnej wartości 1 miliona australijskich dolarów, choć wartość jego złota przekracza nawet 60 milionów dolarów australijskich.

Wiedeńscy filharmonicy

To jedna z ważniejszych i najpopularniejszych monet bulionowych wywodzących się z nowożytnej Europy. Poświęcona jest wiedeńskiej orkiestrze, która stała się inspiracją dla obu stron monety.

Wiedeńscy filharmonicy zostali wprowadzeni przez austriacką mennicę w 1989 roku i jest to moneta bita z 24-karatowego złota. Początkowo nominał na monecie wyrażany był w austriackich szylingach, a obecnie w euro. Moneta jest większa od innych, a jej rant jest cieńszy i uważana za jedną z piękniejszych monet bulionowych. Awers monety przedstawia organy z wiedeńskiej sali koncertowej. Rewers przedstawia instrumenty muzyczne wykorzystywane w filharmonii. Na pierwszym planie widzimy wiolonczelę i skrzypce, a w tle róg wiedeński, fagot i harfę.

złoto inwestycyjne

CDN...

Od Redakcji

Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ