Złote Imperium część XII: Banki centralne gromadzą złoto

W ostatnich latach można dostrzec, że banki centralne różnych krajów nabywają złoto. Same informacje o nabyciu kruszcu bardzo często nie są przekazywane opinii publicznej albo są przekazywane bardzo zdawkowo. Przedstawiciele banków, jako motywy zakupu złota podają wiele najróżniejszych powodów. Ale jedno jest pewne, że kumulują królewski metal z myślą o wzroście ceny, a nie jej obniżeniu.

Nabywanie i repatriacja złota

Od 2009 roku zmieniło się podejście banków do złota. Na rynku pojawiła się tendencja kumulowania kruszcu. Banki zaczynają kupować złoto, ale też dokonują repatriacji złota do kraju.

W ostatnich pięciu latach decyzję o nabyciu kruszcu podjęły nawet kraje o małych gospodarkach, takie jak: Kazachstan, Mongolia, Białoruś, Burundi, Kirgistan. Natomiast proces sprowadzania rezerw do ojczyzny wyraźnie widoczny jest na terenie Europy. W ostatnich latach repatriacji złota dokonały Niemcy, Węgry, Holandia, a także Polska. Jest to tendencja bardzo rzadka, a jednak nasilająca się w ostatnim czasie. Ostatnio takie zachowanie banków, można było śledzić w ubiegłym stuleciu po I i II wojnie światowej. Wtedy to nastąpiły kumulacje złota. Wiele krajów decydując się na relokację złota, argumentuje tą decyzję chęcią posiadania złota na swoim terytorium. Jeżeli ma się ku temu warunki, to złoto najlepiej mieć pod własną opieką i na własnych warunkach.

Dostępność złota dla obywateli

Poza gromadzeniem kruszcu, wiele krajów decyduje się na zwiększenie dostępności złota dla obywateli. Coraz więcej mennic do swojej oferty wprowadza monety i sztabki złota o mniejszych gramaturach, tak aby każdy mógł je nabyć. Są również kraje, głównie europejskie, gdzie kultywowane jest posiadanie złota inwestycyjnego w rękach prywatnych. Co więcej, podejście to wcale nie traci na atrakcyjności, a wręcz jest coraz bardziej popularne.

W opozycji są też kraje, które niechętnie pozbywają się złota, co więcej zaczynają je restrykcyjnie chronić. Wprowadzają prawo zakazujące wywożenia złota wydobytego na terenie danego kraju poza jego granice. Inne kraje wręcz ograniczają możliwość nabywania złota przez obywateli. To także świadczy o zmianie podejścia do tego kruszcu.

Złota gorączka w Polsce

W minionych latach również Polska dołączyła do krajów zwiększających rezerwy złota. W lipcu 2019 roku Narodowy Bank Polski, po tym jak nabył kolejne tony złota, ogłosił zamiar relokacji części zasobów złota zgromadzonych w Banku Anglii.

Zdecydowano o przeniesieniu 100 ton złota do ojczyzny, a działania te miały również wymiar honorowy. Bowiem decyzja o repatriacji polskiego złota podjęta została 80 lat po tym, jak pracownicy Banku Polskiego SA ewakuowali z ogarniętego wojną kraju złote sztaby i monety, będące rezerwą banku narodowego. Jak przekazał prezes NBP część złota nadal pozostała w Wielkiej Brytanii, w celu dywersyfikacji ryzyka. W latach 2018-2019 zasoby złota w NBP wzrosły o 125,7 tony tj. do niemal 229 ton cennego kruszcu.

CDN...

Od Redakcji

Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ