Inwestycje w metale szlachetne jak wiele innych inwestycji wiążą się ze skutkami podatkowymi. W poniższym wpisie znajdziesz niezbędne informacje z zakresu podatków dotycząca złota inwestycyjnego.
Złoto inwestycyjne a PIT
Jeśli złoto będzie sprzedawane przez osobę fizyczną poza działalnością gospodarczą, to przychód ze sprzedaży będzie opodatkowany jak przychód ze sprzedaży rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d u.p.d.o.f.). Oznacza to w szczególności, że przychód ten nie będzie podlegałopodatkowaniu PIT, jeśli sprzedaż będzie miała miejsce po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym złoto zostało nabyte. Takie stanowisko prezentują organy podatkowe np. interpretacja DKIS z 5 października 2020 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.562.2020.1.KK). Dla pewności można uzyskać dla siebie indywidualną interpretację.
W przypadku wcześniejszej sprzedaży opodatkowaniu będzie podlegał dochód, czyli różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztami nabycia złota. Dochód będzie opodatkowany według skali podatkowej 17 i 32%. Dochód ze sprzedaży podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym (PIT – 36). Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania rocznego.
Jeśli złoto będzie sprzedawane przez osobę fizyczną w ramach działalności gospodarczej, to przychód ze sprzedaży będzie opodatkowany jak przychód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.).
Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, czyli różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztami nabycia złota. Dochód będzie opodatkowany według skali podatkowe 17 i 32% albo podatkiem liniowym 19% (jeśli taka forma opodatkowania zostanie wybrana). Zasady zapłaty zaliczki na podatek i wykazywania w zeznaniu rocznym będą takie same jak w przypadku innych dochodów z działalności gospodarczej.
Złoto inwestycyjne a CIT
Przychód ze sprzedaży złota będzie opodatkowany jak przychód z innych źródeł przychodów (art. 7 ust. 1 u.p.d.o.p.). Opodatkowaniu będzie podlegał dochód, czyli różnica między przychodem ze sprzedaży a kosztami nabycia złota. Dochód będzie opodatkowany podatkiem 19% albo 9% (o ile spełnione będą warunki do stosowania tej stawki). Zasady zapłaty zaliczki na podatek i wykazywania w zeznaniu rocznym będą takie same jak w przypadku innych dochodów.
Złoto inwestycyjne a VAT
Przepisy u.p.t.u. zawierają szczególne regulacje dotyczące złota inwestycyjnego (art. 121 u.p.t.u.).
Przez złoto inwestycyjne do celów VAT rozumie się:
a) złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe,
b) złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
- posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
- zostały wybite po roku 1800,
- są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
- są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
Dostawa, WNT i import złota inwestycyjnego są zwolnione z podatku VAT (art. 122 ust. 1 u.p.t.u.). Istnieje możliwość rezygnacji z tego zwolnienia, ale dotyczy to tylko podmiotów wytwarzających lub przetwarzających złoto albo podmiotów dokonujących dostawy złota w celach inwestycyjnych (art. 123 ust. 1 u.p.t.u.).
Podatnik, który dokonał dostawy złota inwestycyjnego objętej wskazanym zwolnieniem ma prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego przy nabyciu złota inwestycyjnego, przy nabyciu złota innego niż inwestycyjne które zostało przekształcone w złoto inwestycyjne oraz od nabycia usług związanych ze przerobieniem złota inwestycyjnego (art. 124 ust. 1 u.p.t.u.).
Podatnicy dokonujący dostawy złota inwestycyjnego są zobowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży zawierająca m.in. dane nabywcy złota, które pozwalają na jego identyfikację (art. 125 w zw. z art. 109 ust. 3 u.p.t.u.).
Jeśli złoto nie spełnia warunków do uznania go za złoto inwestycyjne, to podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy towarów. Stawka podatku to 23%. Na koniec należy wskazać, że dostawa złota w niektórych formach powoduje pozbawienie podatnika prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego dla obrotów do 200 000 zł (art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. a w zw. z zał. nr 12 do u.p.t.u.).
Złoto inwestycyjne a PCC
Zakup złota, co do zasady, będzie podlegał opodatkowaniu PCC (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c.).
Pierwszym wyjątkiem od tej zasady będzie sytuacja, w której zakup złota będzie miała miejsce od podatnika VAT, dla którego sprzedaż złota będzie czynnością opodatkowaną VAT albo zwolnioną z VAT (art. 2 pkt 4 u.p.c.c.). Drugim wyjątkiem od tej zasady będzie każda sytuacja, w której wartość nabywanego złota nie przekracza 1000 zł (art. 9 pkt 6 u.p.t.u.).
Podatek wynosi 2% wartości rynkowej złota. Podatnikiem jest nabywca złota. Podatnik jest zobowiązany w ciągu 14 dni od nabycia złota do zapłaty podatku i złożenia deklaracji PCC – 3.
Od Redakcji
Oświadczamy, że powyższych informacji dotyczących historycznych danych inwestycyjnych nie należy traktować jako prognozy wyników danej inwestycji w przyszłości, a zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi m.in. nie określają ryzyka inwestycyjnego, nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, a także nie opierają się na żadnej metodzie wyceny. Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy w/w czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.